W dzisiejszych czasach bardzo często mamy możliwość usłyszeć o ubezpieczeniu AC, czy to w radiu bądź telewizji, gdzie różne firmy ubezpieczeniowe się reklamują, czy też od znajomych. Zasadniczo wszyscy wiedzą o co mniej więcej chodzi, ale jeśli spytać o szczegóły to tak naprawdę coś więcej mogą powiedzieć zazwyczaj sami zainteresowani.

Co to jest autocasco?

najtansze Ubezpieczenie samochoduAutocasco, czyli w skrócie AC, jest to jedno z ubezpieczeń komunikacyjnych, jednak w przeciwieństwie do obowiązkowego ubezpieczenia OC, autocasco jest kwestią dobrowolną. Właściciel samochodu może, ale nie musi wykupywać takiego ubezpieczenia.

AC jest zakupywane na podstawie umowy pomiędzy właścicielem ubezpieczanego auta a firmą ubezpieczeniową, która zobowiązuje się wypłacić odszkodowanie w razie wystąpienia okoliczności określonych w takiej umowie.

Zazwyczaj AC jest ważne przez okres dwunastu miesięcy, zdarzają się jednak sytuacje, że ustalony okres ważności ubezpieczenia jest krótszy. Ważność autocasco kończy naturalnie po upływie danego czasu lub też w przypadku nie opłacenia kolejnej raty umówionej z firmą ubezpieczeniową.

Co dokładnie obejmuje autocasco?

Standardowe umowy z firmą ubezpieczeniową o wykupienie AC obejmują kolizję bądź wypadek, także  z winy właściciela samochodu, zderzenie ze zwierzętami, uszkodzenie auta zarówno przez właściciela jak i osoby trzecie, również w przypadku gdy sprawca uszkodzenia nie jest znany. Ponadto samochód jest ubezpieczony na wypadek pożaru, powodzi lub działania innych żywiołów mogących zniszczyć lub uszkodzić pojazd, a także w przypadku zniszczeń spowodowanych rozmaitymi substancjami chemicznymi. Właściciel samochodu może spać spokojnie również na wypadek kradzieży auta lub zgubienia kluczyków.

Dla osób zainteresowanych istnieje możliwość indywidualnego rozszerzenia warunków umowy z ubezpieczycielem o na przykład zwrot kosztów w przypadku holowania auta czy też zorganizowanie naprawy uszkodzonego pojazdu oraz zwrot kosztów za tę naprawę. Zasadniczo każda z firm ubezpieczeniowych może mieć nieco inną ofertę, więc przed wyborem ubezpieczyciela warto zapoznać się ze szczegółami, aczkolwiek z pewnością będą one do siebie zbliżone.

Czego nie obejmuje ubezpieczenie AC?

tanie ubezpieczenie samochoduBardzo ważną kwestią jest zdobyć informację na temat tego co na pewno nie będzie objęte ubezpieczeniem AC. Na pierwszym miejscu można wymienić kradzież auta w sytuacji, gdy sprawca posłużył się kluczykami właściciela.

Może do tego dojść wtedy, gdy właściciel na przykład zgubił kluczyki albo zostały mu one ukradzione, ale mimo to nie zmienił zamka w samochodzie. Trzeba także pamiętać, by nie zostawiać w aucie kluczyków i dowodu rejestracyjnego, ponieważ wtedy nie otrzyma się odszkodowania.

Ubezpieczeniu nie podlega także uszkodzenie pojazdu podczas prowadzenia go w stanie nietrzeźwym, a także bez ważnych dokumentów. Również w sytuacji, gdy szkodę wyrządza się celowo albo rażąco zaniedbując panujące warunki oraz sytuację na drodze można nie liczyć na odszkodowanie. Ubezpieczyciel nie pokrywa także szkód powstałych w czasie naprawy auta lub przewożenia nim przedmiotów niebezpiecznych. Można wymienić jeszcze wiele przykładów, ale każda z firm ubezpieczeniowych będzie miała własne rozmaite punkty, z którymi trzeba się koniecznie zapoznać przed podjęciem decyzji.

Ceny ubezpieczeń AC, czyli ile kosztuje autocasco?

W kwestii ceny można ogółem napisać tylko jedno: wszystko zależy od wielu rzeczy. Po pierwsze od firmy ubezpieczeniowej, ponieważ oczywiste jest, że każdy ubezpieczyciel ma własne zasady oraz własny sposób dotyczący określania wysokości ceny ubezpieczenia AC. Po drugie od samochodu i jego przeróżnych parametrów wśród których można wymienić rok produkcji, przebieg, markę.

Także sam właściciel odgrywa niemałą rolę w ustaleniu kwoty jaką będzie trzeba zapłacić. Firmy ubezpieczeniowe są zainteresowane tym ile właściciel ma lat, jak długo ma prawo jazdy, czy ma dzieci. Niektóre pytania ubezpieczycieli naprawdę mogą zaskoczyć. Jednakże średnio można powiedzieć, że doświadczony kierowca posiadający średniej klasy auto zapłaci od około 200 do 300 złotych i więcej w zależności od szczegółów, a młody kierowca z takim samym autem musi myśleć o kwotach od 700 złotych wzwyż.

Kalkulator AC

Ubezpieczenie samochodu kalkulator

Kalkulator ubezpieczenia AC jest dobry sposobem, żeby orientacyjnie ustalić sobie składkę jaką będzie trzeba zapłacić w różnych firmach ubezpieczeniowych. Wystarczy wpisać to hasło w przeglądarce internetowej i wybrać jedną z możliwych stron. Następnie trzeba będzie wypełnić rozmaite okienka dotyczące auta, właściciela, poprzednich ubezpieczeń oraz osób, które również będą korzystały z pojazdu.

Po uzupełnieniu określonych informacji otrzymamy listę firm ubezpieczeniowych z konkretną ofertą przygotowaną dla danej osoby. Jest to dobry pomysł, żeby zorientować się ogólnie w kwestii ubezpieczycieli i później na tej podstawie wybrać najlepszą dla siebie firmę.

Czy AC działa za granicą?

Generalnie rzecz biorąc tak. Zazwyczaj ubezpieczenie AC obejmują terytorium Polski i Europy. Jednak w zależności od firmy ubezpieczeniowej pewne kraje mogą być z tego ubezpieczenia wyłączone lub niektóre nawet poza Europą mogą się dodatkowo wliczać w zakres AC. Często się spotyka, że ubezpieczenie nie obejmuje takich krajów jak Białoruś, Ukraina czy Rosja. Natomiast pewne firmy dodatkowo oferują ubezpieczenie na przykład na terenie Tunezji, Algierii, Maroka czy Iraku. O szczegóły należy pytać konkretne firmy ubezpieczeniowe.

Czy warto wykupywać ubezpieczenie AC?

Jest to ubezpieczenie dobrowolne, a więc każdy na spokojnie powinien przemyśleć czy takiego ubezpieczenia potrzebuje czy nie. Autocasco może okazać się naprawdę przydatne w wielu różnych sytuacjach, które w rzeczywistości nie są wielką rzadkością, a wręcz zdarzają się cały czas różnym ludziom. Nikt nie jest w stanie przewidzieć kiedy, komu i co się przydarzy, więc warto mieć na uwadze możliwość zakupu autocasco.
ODBLOKUJ listę prawników...