Mini autocasco w PZU – co to takiego?

Ostatnio coraz częściej możemy usłyszeć o rozmaitych ubezpieczeniach, na przykład na dom, na życie czy na samochód. Jednym z takich ubezpieczeń, jest właśnie mini autocasco, które od pewnego czasu wydaje się być coraz powszechniejsze.

Mini autocasco, czyli inaczej mówiąc minicasco, należy do ubezpieczeń komunikacyjnych i można powiedzieć, że jest pewnego rodzaju odmianą ubezpieczenia AC. Jest to, podobnie jak autocasco, ubezpieczenie dobrowolne, a więc można, ale nie trzeba go wykupywać. Ubezpieczeniu mini autocasco mogą podlegać zarejestrowane w Polsce samochody osobowe oraz samochody ciężarowe o ładowności do 750 kilogramów.

Wartość ubezpieczanego auta nie może być mniejsza niż trzy tysiące złotych. Właściciele samochodów, którzy nie mają wykupionego żadnego ubezpieczenia tego rodzaju powinni przemyśleć tę sprawę jeszcze raz, ponieważ nawet bardzo ostrożnemu kierowcy może przytrafić się coś, co będzie zupełnie niezależne od niego. Mini autocasco w PZU jest właśnie polecane takim ostrożnym kierowcom.

Co obejmuje mini autocasco w PZU?

Kwestie uwzględnione w ubezpieczeniu mini autocasco są zazwyczaj podobne do tych występujących w zwykłym AC. To znaczy obejmuje ono kradzież samochodu, uszkodzenie go na skutek kolizji ze zwierzęciem lub osobą czy zniszczenie go przez osoby trzecie.

Odszkodowanie zostanie wypłacone także w sytuacji szkodliwego działania różnych żywiołów, czyli w przypadku pożaru, powodzi bądź huraganu,  oraz w wypadku szkód wyrządzonych przez rozmaite substancje chemiczne.

Jednakże warto też zwrócić uwagę na zdarzenia nie objęte ubezpieczeniem. Należą do nich między innymi szkoda o wartości poniżej 500 złotych, uszkodzenia spowodowane celowo lub przez ryzykowne zachowania przy nie zachowaniu podstawowych zasad ostrożności, a także podczas prowadzenia auta w stanie nietrzeźwym.

Kwestią różniącą minicasco od zwykłego AC jest to, że ubezpieczenie mini autocasco nie uwzględnia szkód spowodowanych kolizją z udziałem innych pojazdów. Dlatego właśnie jest ono kierowane głównie do ostrożnych kierowców.

Dlaczego warto zdecydować się na mini autocasco w PZU?

mini ac w pzuNajwiększą zaletą minicasco jest najprawdopodobniej cena. Ubezpieczenie minicasco w PZU w pewnych sytuacjach może być nawet do tysiąca złotych tańsze niżeli zwykłe AC.

Wysokość takiego ubezpieczenia także jest zależna od wielu czynników, takich jak na przykład marka samochodu, wiek właściciela czy też miejsce rejestracji pojazdu. Plusem jest także możliwość uzyskania zniżek w przypadku bezszkodowej jazdy, które to zniżki mogą zostać wykorzystane później na przykład w ubezpieczeniu autocasco.

Mając ograniczone możliwości finansowe, które nie pozwalają na zakup pełnego AC, warto zastanowić się nad jego zminimalizowaną wersją, która w wielu sytuacjach gwarantuje wypłacenie odszkodowania. Są sytuacje, których się nie przewidzi i nie jest się w stanie ich uniknąć, więc lepiej nie ryzykować.

 
ODBLOKUJ listę prawników...