Autocasco jest jednym z ubezpieczeń komunikacyjnych, które możemy wykupić jako właściciele auta, ale nie jest to obowiązkowe. Korzyści płynące z zakupienia ubezpieczenia AC są naprawdę okazałe w pewnych sytuacjach, które w rzeczywistości mogą przytrafić się każdemu, tak więc warto zastanowić się nad zakupieniem AC.

udział własny w autocascoPewną barierą w kupnie autocasco może być niestety wysokość składki, którą trzeba będzie zapłacić. Ponieważ jest to ubezpieczenie dobrowolne, nie każdego musi na to stać. Jednakże firmy ubezpieczeniowe pamiętają także o mniej zamożnych osobach.

Jednym z kryterium wyliczania wysokości składki na AC jest marka samochodu i rok produkcji. Osoby jeżdżące starszymi modelami mogą liczyć na mniejszą stawkę ubezpieczeniową. Jednak jeżeli to nie wystarcza, pewnym sposobem na mniejsze składki jest udział własny w odszkodowaniu.

Co to takiego udział własny?

Udział własny jest to określona kwota, która jest uzupełnieniem odszkodowania wypłacanego przez firmę ubezpieczeniową. Na przykład w przypadku gdy udział własny właściciela ubezpieczanego auta wynosi dziesięć procent, wówczas w sytuacji kolizji lub też innego rodzaju szkody, odszkodowanie w dziewięćdziesięciu procentach pokrywa firma ubezpieczeniowa, ale dziesięć procent wartości szkody musi zostać opłacone przez właściciela.

wszystko o ubezpieczeniu acUdział własny może być określany przez dany procent od konkretnej wyliczonej kwoty za szkodę lub też może on być ustalony na konkretną sumę, na przykład dwieście złotych, którą właściciel będzie musiał pokryć w każdym przypadku bez względu na rozmiar strat.

Dodatkowo istnieje możliwość ustalenia różnych wysokości udziałów własnych w przypadku zniszczenia auta oraz jego kradzieży. Możliwości w tej kwestii jest dużo. Każda firma ubezpieczeniowa ma swoje określone zasady, także w każdym przypadku może wyglądać to nieco inaczej. Daje to jednak klientom duży wybór i łatwość znalezienia czegoś najbardziej odpowiedniego dla siebie.

Czy warto zgadzać się na udział własny w AC?

Udział własny nie jest koniecznością i dla większości firm ubezpieczeniowych wprowadzenie go do umowy jest kwestią dogadania się z danym klientem. Jeżeli ktoś ma ograniczone możliwości finansowe, a bardzo zależałoby mu na ubezpieczeniu AC, powinien się nad tym zastanowić.

Mimo pewnych kosztów, które taka osoba musiałaby ponieść w sytuacji zniszczenia lub kradzieży auta, jest ta gwarancja, że duża większość kosztów jakie trzeba będzie zapłacić zostanie pokryta przez ubezpieczyciela. A ta niewielka część, którą w takiej sytuacji trzeba będzie zapłacić pozwala na zmniejszenie stałej składki za autocasco.

Należy jednak dobrze przemyśleć tę sprawę i dokładnie zapoznać się z ofertami różnych firm ubezpieczeniowych, ponieważ podpisanie umowy, w której udział własny będzie wysoki może być w ogóle nieopłacalne. Tak więc, osoby będące zainteresowane udziałem własnym powinny jak najdokładniej i najspokojniej podejmować decyzje w tej kwestii.
ODBLOKUJ listę prawników...