Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne

Z roku na rok coraz więcej Polaków chcących wziąć los w swoje własne ręce jest zainteresowanych tematem prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych 2017. Trzeba mieć jednak na uwadzę, iż polisy ubezpieczeń zdrowotnych mają bardzo szeroki zakres ubezpieczeń, dlatego warto być świadomym konsumentem i wiedzieć czego możemy oczekiwać od wybranej przez siebie oferty.

Na co należy zrwócić uwagę przy wyborze aby później nie żałować swojej decyzji? Czy przeciętny Kowalski jest w stanie wybrać samodzielnie najlepsze ubezpieczenie zdrowotne, czy powinniśmy raczej dla własnego dobra korzystać z pomocy specjalistów?

Jak dobrowolnie ubezpieczyć swoje zdrowie?

Wysokość składki ubezpieczeniowej

Na początek warto wiedzieć, iż każdy pracujący zarobkowo obywatel naszego kraju ma obowiązek comiesięcznego opłacania ubezpieczenia zdrowotnego. Zawarcie dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego nie jest wbrew pozorom trudnym procederem, ponieważ aby je zawrzeć należy jedynie przespacerować się do wybranego przez siebie funduszu potwierdzając przy tym swoją tożsamość dowodem osobistym oraz dokumentem zaświadczającym ostatni okres ubezpieczenia którym byliśmy objęci.

Może być to na przykład dokument z byłego miejsca pracy lub poświadczenie za wpłatę ostatniej składki ubezpieczeniowej. Warto zapamiętać, iż wysokość sładki którą jesteśmy zobligowani comiesięcznie płacić ulega zmianie każdego roku, dlatego tak ważna jest znajomość zakresu polisy ubezpieczeniowej na którą się zdecydowaliśmy.

Generelnie, wysokość sładki nie powinna być niższa niż 9% dochodu jaki został przez nas zadeklarowany. Nie bójmy się pytać. Tak jak w przypadku wyboru każdego z możliwych ubezpieczeń, które są dostępne na polskim rynku, przed wyborem ubezpieczenia zdrowotnego warto zasięgnąć opinii specjalistów tudzież doświadczonych osób trzecich. Dlatego, aby zagwarantować sobie spokój i bezpieczeństwo na długie lata nie bójmy się pytać. Kto pyta, nie błądzi, a przecież nie ma nic ważniejszego w naszym życiu niż zdrowie.

Formalności, formalności, formalności…

Okres ubezpieczenie zdrowotnego

Jak już wcześniej zostało wspomniane, dla przeciętnego Polaka wybór ubezpieczenia zdrowotnego może wydawać się czarną magią, ale na szczęście nie ma w tym nic bardziej mylnego. Gdy uda nam się już spełnić wszystkie wyżej wymienione formalności udajemy się do ZUS-u (Zakład Ubezpieczeń Społecznych), pobieramy i wypełniamy formularz wg wytycznych dokonując w ten sposób zgłoszenia ubezpieczenia zdrowotnego.

Pamiętajmy tym samym o swoich bliskich, ponieważ do  ubezpieczenia zdrowotnego powinno się zgłaszać również członków rodzin, którzy nie podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniowi zdrowotnemu. Opłatę winno się dokonywać bezpośrednio na konto ZUS w terminie do 15 dnia każdego miesiąca. Rozwiązanie umowy następuje w sytuacji zaprzestania płacenia obowiązkowych składek lub w przypadku, gdy zaczniemy należeć do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego.

Każdy człowiek objęty dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym ma prawo skorzystać ze wszelkich świadczeń opieki zdrowotnej, co jest w tym przypadku najważniejszym aspektem, ponieważ jak już wcześniej zostało wspomniane nie ma nic ważniejszego w naszym życiu niż zdrowie.
ODBLOKUJ listę prawników...